Teslův transformátor II


Po celkem úspěšném pokusu s mým prvním Teslovým transformátorem jsem se rozhodl, že si postavím větší. Chtěl jsem totiž větší výboje, asi jako každý :)
Navinul jsem tedy novou sekundární cívku na novodurovou trubku o průměru 75 mm a délky 50cm. Výška vynutí je 43 cm, asi 2150 závitů. Vypočítaná rezonanční frekvence je 268634 Hz.( skutečná bude nejspíš někde jinde, nemám možnost změřit ) Primár tvoří plochá spirála, která má 9 závitů zemnícím drátem o průřezu 4mm2. Nakonec stačilo jen asi 7,5 závitu. Napájení obstarávají 2 MOTy s předřazenou tlumivkou z pouliční lampy. Příkon přesně nevím, jelikož nemám True RMS meter. Jako rezonanční kondenzátor jsem použil olejový kondenzátor Philips 50nF/18 000V, který mám ze školy. Není asi moc vhodný. Lepší by byl nějaký polypropylenový pro impulzní provoz, ale takovéhle kondenzátory se nesháněj jednoduše a navíc nejsou zrovna levné. Navrchu sekundáru mám připojenej toroid. Je to bazénová hadice stočená do kruhu. Toroid je polepený alobalem.
Jiskry do vzduchu to dává asi tak 25 cm, výboje do uzemněných předmětů až 30 cm. To se mi zdá docela málo, na to, že je napájen 2 MOTy. Je to určitě ovlivněné rezonančním kondenzátoer, který není moc dobrý, a možná i tloušťkou drátu, která je jen 0.2 mm. Naivně jsem si myslel, že čím víc závitů, tím větší výboje. Jde tu ale o soustu věcí, jako třeba o vazbu mezi primární a sekundární cívkou, impedančním přizpůsobením, selektivností atp.
V brzké době budu shánět novej kondenzátor. Také se chystám na stavbu dalšího transformátoru, kde použiju opět trubku 75mm, ale délku jen asi 40 cm, výška vynutí by měla být 37,5cm ( poměr průměr/výška vynutí bude 1:5 ).

TC bez připojeného toroidu, napájeno 1 MOTem
TC s mini toroidem ( zadní část budíku )


Rezonanční kondenzátor