LD Driver

Tady je schéma jednoduchého ovladače pro Laserové diody (LD). Spíše než ovladač je to zdroj na jejich zkoušení, ale dá se trvale použít.
Zapojení je velmi jednoduché. Užívá dvou znamých nastavitelných stabilizátorů napětí. Ale od začátku. C1 slouží k filtraci připojeného napětí. Za ní již následuje první ze stabilizátorů, a to LM317. Je zapojen jako stabilzátor napětí. Trimrem R1 se nastavuje výstupní napětí. Dále je kondík C2, který zabraňuje rozkmitání stabilizátoru. Dioda D1 může být téměř jakákoliv, např. 1N4007. Z výstupu prvního stabilizátoru jde napětí do vstupu druhého ( též LM317 ), který ale není zapojen jako napěťový stabilizátor, ale jako proudový zdroj. Trimrem R2 se nastavuje výstupní proud. Tento trimr doporučuji kvalitní, víceotačkový. Nemuže se s ním totiž stát, jako s obyčejným, že nastavujete proud, něco vás vyruší a vy náhle cuknete šroubovákem, proud se skokově zvýší, a nebohá laserová dioda to nepřežije, jelikož nesnese ani krátkodobé zvětšení protékajícího proudu. Odpor R4 má hodnotu 20 Ohm a je na zatížení 2W. Doporučuji ho v případě plošného spoje napájet kousek nad spoj a to z toho důvodu, že se zahřívá ( po pár minutách má 90°C ). Lépe se tak chladí. Byla by možnost použít výkonnéjší typ, třeba na 5W, ale i mnou použitý 2W se dá použít. Zapojení mi totiž neběží víc než pár minut, podle oteplení LD ( také se zahřívá, podle výkonu, doporučuji opatřit chladičem, pokud ho už nemá ). Nakonec abych nezapoměl, stabilizátory ( hlavně IC2 ) je potřeba opatřit chladičem. Já jsem použil kousek hliníkového plechu ( pásek ). V případě společného chladiče je NUTNÉ stabilizátory izolovně přidělat ( přišroubovat ) na chladič. Hotový zdrojík dá proud kolem 200mA. Doporučuji mezi LD a zdroj zapojit ampermetr, aby jsme mohli nastavit správnou velikost protékajícího proudu.
A kde sehnat nějakou tu laserovou diodu? Tak především je v každé CD/DVD mechanice. Ve čtecích mechanikách sice je, ale je velmi slabá. Když si chcete pořádně zalaserovat, pořiďte si DVD vypalovačku. Jsou v ní 2 LD. Jedna na CD, druhá na DVD ( nečekaně ). Vybrakujte tu pro DVD. Poznáte ji tak, že na sobě bude mít větší chladič. Nebo jinak, a to, že LD zapojíte na kulatou 3V baterku. Klidně bez předřaného odporu; baterka nedodá proud, který by LD zničil. LD pro DVD bude svítit víc. Výkon záleží na maximální rychlosti zápisu mechaniky ( čím rychlejší zápis, tím výkonnější dioda :-) a pohybuje se asi od 80 do 200mW ( pro představu, 25W laser přeřízne 1mm tlustý ocelový plech ). V ohnisku dokáže paprsek třeba zapálit sirku, přeříznout izolačku a spostu dalších věcí.


Varování : Pozor na laserové záření. Nesvítit do očí. I malý výkon a odrazěný paprsek laseru může vážně a nenávratně poškodit zrak. Nenechávejte zařízení bez dozoru.

SchémaSeznam součástek
Rezistory
Trimr R1 2K
Trimr R2 50
R3 240
Kondenzátory
C1,C2 10uF
C3,C4 1uF
Polovodiče
D1 např. 1N4007
IC1,IC2 LM317


Hotový zdrojík na univerzálce


Zapojení LDČervená LD z DVD vypalovačky v porovnání s DPSS 5mW při denním světleS menším osvětlenímOpět porovnání, ale s menším osvětlením