O mně

někdy v roce 2008 Moje jméno je Vašek, je mi 18 let a chodím na SPŠE Ječná. Elektronikou se zabývám od asi 7let, kdy jsem poprvé rozsvítil červenou 10mm LEDku na plochou 4,5V baterku. Poté jsem si koupil mojí první stavebnici. Jak léta plynula, postupňě jsem začal stavět složitější věci. Asi ve 13 letech jsem se dozvěděl o Teslově transformátoru. Vůbec sem nevěděl jak funguje, viděl jsem prostě 2 souose uložené cívky, jedna čímsi napájena. Ještě ten večer jsem namotal na propisku pár závitů, udělal primár z tlustšího drátu, který jsem napájel z klopného obvodu se 2ma tranzistory. Pochopitelně mi to nic nedělalo, žádné jiskry, zato mi to parádně rušilo rádio. Za nějaký jsem naštudoval jak vlastně onen transformátor funguje. Vrhl jsem se s elánem do práce a zanedlouho se dostavily první výsledky.
Paralelně k předchozímu mě začaly zajímat lasery, jakožto zdroje koherentního záření. Stále se marně pokouším nějaký postavit. Ono to vlastně není až tak složité, ale jsou k tomu potřeba věci, které se v naší republice nedají dost dobře sehnat.
To je asi tak vše.

15.11.2009 Uběhl nějaký čas a aktualizuji info o mně. Na střední škole jsem úspěšně odmaturoval, momentálně jsem na ČVUT - FEL - obor Komunikace, multimédia a elektronika. SPŠE Ječná, kam jsem chodil, byla proti této škole procházka rozkvetlým sadem. V prvním semestru, kde právě teď jsem, se klade velký, dle mého až nesmyslný důraz na matematiku. Takže se musím učit, jelikož bez toho to už prostě nejde.
Nějaký ten čas na bastlení se ale vždycky najde; dále je přede mnou dodělání mého velkého projektu - CNC frézka. Také poslední dobou hraju často na klavír - je to velmi uklidňující.


15.12.2010 Po dlouhé odmlce zase doplním něco o mně. Takže, na FELu jsem skončil hned v zimním semestru, nevyšly zkoušky. Neodradilo mě to však, a přihlásil jsem se znovu. Tento rok to už ale snad vyjde lépe a propracuji se dále. Ta matika... Jinak elektroniku už téměř nedělám, i když sem tam něco přeci jen postavím nebo zbastlím na nepájku. A to se do toho tak zaberu, že i kdyby bylo venku tornádo, se mnou to nehne a kutím dál. Spíš už poslední dobou dělám strojařinu, točím na soustruhu, svařuji atd. Ale to není vše, opět mě začaly zajímat lasery, především diodově buzené (DPSS), konkrétněji části z nelineární optiky, jako jsou "převodní" krystaly LBO/BBO/KTP, které násobí frekvenci. Před pár dny jsem byl také ve fyzikálním ústavu AVČR, v laboratoři laserů. Mám spoustu fotek, bohužel je nemůžu veřejně vystavit, poslat bych je ale snad mohl, kdyby si někdo napsal.
A na klavír jsem také nezanevřel, spíše naopak, snažím se (a většinou mi to vychází), hrát každý den, alespoň chvíli. Také jsem složil písničku, pracuji na další.

2.9.2012 Opět sem po dlouhé době něco napíšu. Na ČVUT-FEL ještě stále jsem, letos budu dělat bakalářskou práci. Škola jako taková mi moc použitelných informací a znalostí nedala. Probírá se tam velmi mnoho látky, která je buď už neaktuální nebo ne zcela používaná. Abych řekl pravdu, čekal jsem od té školy něco jiného, a možná také jinou formou..Teď ve třetím ročníku se to prý trochu zlepší, tak uvidíme.
A něco z elektra. Už přibližně rok trochu programuji mikrokontroléry PIC řady 12F a 16F, mám i koupený jeden z řady 18F, s tím jsem zatím ještě nic nedělal. Začínal jsem opět prvních pár programů klasicky s LED efekty, pak jsem začal psát smysluplné programy, jako nastavování konfigurace+reset impulz pro některé integrované obvody, digitální Voltmetr s vyhodnocením, jestli napětí leží ve správném rozsahu (byl to měřák na akumulátor do auta, možná ho sem dám), také jsem překvapivě jednoduše rozchodil komunikaci s LCD displejem (řadič HD44780 apod.).
Od přibližně čtvrtiny letošních prázdnin jsem začal pracovat ve Fyzikální ústavu AVČR, projekt Eli beamlines. Jsem tedy mezi špičkovými odborníky na lasery, vakuovou techniku, fyziku plazmatu ap., a tak se snažím pochytit co nejvíce informací. Protože spoustu věcí, co jsem viděl pouze na internetu vidím teď v reálu, tak mě opět začaly zajímat lasery a věci s nimi související. Práce tam mi také otevřela oči a trošku se přehodnotil můj pohled na život, i co se týče důlěžitosti VŠ (zde to nechám na Vás, jestli si myslíte, že je důležitá a když ano, tak proč).
A z jiné oblasti - začal jsem vyrábět nože, chce to především pevnou ruku, ale zároveň i cit. Také stále hraju na piáno, sice né už tak často, ale snažím se úplně nevypadnout ze cviku.

24.11.2013 Rok uplynul jako voda, tak se sluší napsat něco nového. Úspěšně jsem na ČVUT-FEL obhájil bakalářskou práci na téma digitálně analogový převodník pro audio 24b/192kHz. Nyní jsem v prvním ročníku magisterského studia. Co se týče práce, stále ještě pracuji ve fyzikálním pstavu AVČR, kde se stále dozvídám nové věci, a to nejen z oblasti laserů a optiky.
Také už přišla doba, kdy potřebuji dospělý meřící přístroj a osciloskop. Jako měřící přístroj jsem si vybral stolní multimetr Tektronix DMM4020 (měří R, U, I, f, diody, automatické přepínání rozsahů, dále pár užitečných matematických operací (dB, min-max), volba rychlosti měření/s), jako (digitální) osciloskop Hantek DSO5062B (2 kanálový, 1GSa/s). S multimetrem jsem velmi spokojen, s osciloskopem vcelku také (lepší, než jen hádat, co je kde za signál). Obrázky obou přístrojů se snad brzy objeví ve fotogalerii. Teď se mi dost hodí oba přístroje, jelikož už skoro výhradně dělám pouze elektriku, momentálně stavím funkční generátor pomocí přímé digitální syntézy.
Dále hra na klavír - dlouhou dobu jsem na něj ani nesáhl, v poslední době se zas snažím hrát.


6.1.2016 V červnu minulého roku jsem úspěšně složil magisterské státnice a obhájil jsem diplomovou práci na téma funkční generátor na principu přímé digitální syntézy (DDS).
Na konci září jsem skončil po více jak třech letech ve fyzikálním ústavu AVČR a od řijna jsem nastoupil do firmy na pozici vývojář HW.
Také jsem se o prázdninách rozhodl oživit můj starý projekt - CNC frézka. Dospěl jsem do stadia, že jsem nakonec téměř hotovou frézku rozebral a použil některé díly pro novou frézku, avšak zvolil jsem jinou koncepci. Pokud bude trochu času, napíšu o zmíněné frézce článek, avšak času málo, tak prosím o trochu strpení.
Dále jsem udělal dalších několik nožů, fotky lze nalézt na webové galerii Picasa. Ale také se jich pár nepovedlo. Tepelné zpracování oceli není až tak jednoduché, jak se může na první pohled zdát.
A dávám si závazek, a to trošku více udržovat tyto stránky, tak se to jistě podaří!Nebojte se mi napsat na email pipa20@seznam.cz nebo na icq : 207-672-634 My ICQ#:207672634